Psí salon Adyla Tre foto Jan Šimeček

Název

Psí salon Adyla Tre foto Jan Šimeček

Popis

#AdylaTre
https://youtu.be/Uc6ONbtdL8w?t=7
http://www.psisalonadylatre.com/
https://www.psisrst.com/
Rozhovor - Svět psů 12/2017
Text a foto: Jan Šimeček Krása na zakázku...Majitelku jednoho z pražských psích salonů, Adélu Trepákovou, jsem potkal na soutěži Vyšehradský voříšek. Její salon patří mezi podporovatele - sponzory této milé akce a sama Adéla byla členkou trojice rozhodčích s nelehkým úkolem vybrat vítězné pejsky. Kromě toho dokáže o své práci se psy také zajímavě vyprávět....

Nedlouho po té jsem se proto vydal do moderně zařízeného psího salonu. Samozřejmě s fotoaparátem, ale také kvůli vyprávění a pro odpovědi na otázky…

Váš vztah ke zvířatům byl viditelný a jasný při prvním setkání na voříškiádě. A netýká se jen psů...
Již od malička miluji koně, také jsem vedle nich vyrůstala. Původně jsem chtěla být koňskou veterinářkou. Jeden veterinář mi však na praxi při střední veterinární škole sdělil, že jsem na práci s koňmi moc drobná. Tak jsem hledala jiné uplatnění a našla jsem zalíbení v péči o psy. Je to poslání a točí se kolem toho i mé sny. Samosebou plánuji do budoucna bílého andaluzana a k němu bílého buď pudla nebo samojeda:-)

Jak lze vlastně správně česky nazvat činnost, kterou provozujete?
Všeobecně známý název je střihačka psů. Často se setkávám i s vtipnější formou oslovení a to psí kadeřnice. Vznikají i novotvary jako psí stylistka, což má rádoby přinést této práci více osobitosti. Groomer je název přejatý ze zahraničí a třeba v Anglii či Americe se střihači nazývají groomery, u nás se jim tak také někdy říká,i když moc česky to nezní.

Většina čtenářů Světa psů nejspíš četla veselé knihy Jamese Heriotta o tom, co vše by se zvěrolékaři stát neměl. Zatím marně čekám na nějaký podobný literární počin z prostředí psích salonů…
Copak o to, veselých historek je spousta. Každý měsíc mi je například chystá přináší duo labradora a buldoka, pro které jezdím autem. Při přepravě psů z auta do salonu se mi kolemjdoucí smějí, jak mě i buldoka táhne za sebou labrador - já jsem moc hubená a buldok spí i za chůze...
Labrador je takové šídlo, které nezůstane chvilku v klidu. Jednou jsem přemýšlela jak ho uklidnit, jelikož je vážně roztěkaný. Tak jsem našla hračky po mé první čivavě. A byl pokoj. Labrador si v klidu kousal gumové prasátko. Ve vaně prasátko nesmělo chybět. Bohužel prasátko a další tři hračky jeho návštěvu nepřežily. Už jen jejich pravidelné návštěvy by stály za natočení a sestříhání do grotesky.
Také se někdy stává, že pánečci někdy zapomenou na svého pejska a my je potom musíme obvolávat, že u nás mají psa. Ale při tom nám zase tak moc do smíchu nebývá.

Mohou u vás majitelé vašich psích klientů být přítomni u stříhání?
Pánečci u nás mohou zůstávat, někteří zůstávají pravidelně, někteří chtějí zůstat jen na první návštěvu, aby si ověřili naše chování k jejich miláčkům. Mně osobně povídání s klienty nevadí, ale trochu mě to zdržuje od práce. Takže z hodinového stříhání se stává dvouhodinové.
Někteří pejsci si také velice vymýšlí a v přítomnosti pánečka jsou nesnesitelní, kvičí a snaží se kousat. Po odchodu pána se pes uklidí, jak mávnutím kouzelného proutku.

Jaké služby vlastně takový psí salon nabízí?
Nabízíme klasické stříhání psů, trimování ale i výstavní úpravu určitých plemen psů. Náš salon se zaměřuje také napomoc při dermatologických problémech jako jsou seborea či alopecie aj. Někdy není zapotřebí dávat psovi horem dolem léčiva a kortikoidy, ale pouze navodit přirozené pH a podpořit imunitní systém.
Je možné se s námi domluvit i na balíčkování srsti (ochrana dlouhé srsti před zacucháním a polámáním, především výstavních psů, nejčastěji jorkširů ), nicméně balíčkování srsti většinou klienty učí chovatel, který se danému plemeni věnuje. Chovatel má také větší praxi při rozhodován, í jakému vrhu štěňat jaká kosmetika vyhovuje. Má to v “merku” , jelikož majitelé více komunikují s chovatele než se salonem. Radíme i s výběrem kosmetiky, ale spolupracujeme jen s úzkým výběrem dodavatelů kosmetiky, kterou jsme si vyzkoušeli na svých psech, anebo jsme viděli účinky této kosmetiky.

Před časem jsem se dopustil novinářského aprílového žertíku…1.dubna vyšla reportáž z fiktivního tetovacího studia, kde se provádí tetování psů. Vše bylo doplněno snímky psů – naháčů, divoce ozdobených neškodnými dětskými tetovacími obtisky. Vylekalo mě, kolik přátel vzalo reportáž vážně a začal jsem se obávat, že by takový salon nakonec mohl kdesi vzniknout. Moje obavy se bohužel nyní ukázaly jako oprávněn. Kde jsou tedy hranice, kam by se v psím salonu nemělo zajít? Jaký máte názor na barvení srsti pastelovými barvami, lakování drápků? Doba už je taková, že čím větší šílenost a trend člověk přinese na trh, tím zajímavější je. Upřímně si myslím, že tyto trendy nebudou mít dlouhou životnost. Ať už je to lakování drápků, či, jak říkáte tetování. Tetovat psy a vytvářet různé bláznivé koncepty nepřináší milovníkům psů, podle mne, nic obohacujícího. Je to spíše způsob, jak lidi ohromit a upozornit na sebe.
Barvení mně osobně tolik nevadí, ikdyž u nás v salonu stavíme především na přirozené a nutné péči pro psy, kteří žijí ve velkoměstě. Psi samotní to podle mě nijak neřeší a nevadí jim to, samosebou pokud nemají čupřinu visící přes oči obarvenou na červeno.

Jaká jsou nejčastější přání majitelů psů ve vašem salonu? Existuje nějaký katalog střihů? A jak moc se tyto střihy blíží, či naopak odlišují od standardů plemene?
Všeobecný katalog střihů existuje jen v podobě střihů dle standardů plemen, výstavní psy samosebou musíme upravovat podle nich. U těchostatních však už je na majiteli psa, jaký střih si vybere. V salonech většinou “letí” klasické střihy, všechno na knírače nebo pudla. Nás však dost často navštěvují také zákazníci, kteří si přejí tak trochu jiný střih. Snažíme se s každým střihem vymazlit tak, aby splňoval požadavky majitelů psů. Nynější trendy v podobě asijských střihů, kdy pes více připomíná roztomilé štěně, se od standardních střihů plemene dost liší, ale jestliže pes nechodí na výstavy, nikomu a ničemu to nevadí.

Nemělo by být úkolem chovatelů některých plemen, aby upozornili zájemce o štěně na budoucí náročnou péči o srst? Tedy, že zájemce o štěně afgána či amerického kokra by měl předem vědět, že bude česat a česat - nebo pravidelně a často chodit utrácet peníze do psího salonu?
Myslím, že v dnešní době je jen velmi málo chovatelů, kteří budou budoucího majitele psa “odrazovat” od plemene, které chovají. Šli by sami proti sobě... Z vlastní zkušenosti vím, že chovatelé sice majitele o způsobu péče o srst nějak informují, ale ne dost důrazně a názorně. Majitelé to pak často v praxi neumí řešit včas, nevědí zkrátka, jak na to, takže i když informace mají, nedokážou je převést do praxe,. Není to tak snadné, vždyť každý pes má jinou srst, jinou povahu a reakce.

Lze v psím salonu požadovat špičkovou výstavní úpravu, nebo je lépe se svěřit do rukou zkušeného chovatele a vystavovatele daného plemene? Umím si představit, že pes na výstavě z mnoha různých důvodů neuspěje, tedy nezvítězí a naštvaný zákazník k vám přijde reklamovat.

Určitě je možné vyhledat salon, který vám upraví psa na výstavu. Mnoho majitelů salonů jsou přímo chovatelé, takže je pro ně výstavní úprava běžná. Některé salony ale tvrdí, že dokážou upravovat všechna plemena včetně výstavních střihů, což je hloupost. V tomto případě by si majitelé psa, kteří vyhledávají svůj budoucí salon, měli dát pozor, někde bude asi problém. Náš salon se soustředí na výstavní úpravu teriérů a retrívrů, jelikož s těmito plemeny máme největší zkušenosti. Dovolíme si odmítnout výstavní úpravu některých plemen, se kterými takřka nepracujeme.

Jak vlastně vybrat dobrý psí salon? Co by měl zájemce hledat a čeho se naopak vyvarovat?
Jak jsem již říkala, je třeba dát si pozor na podivné nabídky, které nedávají smysl. Např.: Stříháme všechna plemena i do výstavních střihů. Jeden člověk nepojme informace o střihu 150 různých plemen psů. Dále pozor na extrémně levné ceny střihů! Člověk, který si za svou práci nenechá dobře zaplatit, většinou práci odbude, jelikož bere stříhání jen jako přivýdělek a ne jako kvalitní a dobrou práci.
Také lhostejnost ohledně úpravy… Každý profesionál ví, že vykoupaný a vyfénovaný pes od profesionála vypadá po celkové péči daleko lépe než vykoupaný a učesaný z domova. Pokud vám střihačka při objednání pudla či bišona řekne: “ Vykoupejte si ho doma, bude to rychlejší”, podle mého názoru je takové střihačce naprosto jedno, jak pes odchází ze salonu a jde jí pouze o výdělek.

Jste vzděláním veterinární technička, proč tedy nejste v ordinaci, ale raději v psím salonu?
Na veterině jsem pracovala jako sestra, ale touha po uskutečnění mého snu byla silnější. Nemluvě otom, že finanční ohodnocení sestry na veterině je někdy až k smíchu…
I když veterinářů, kteří se snaží šířit osvětu, je již celkem hodně, málokdo dokáže majitelům skutečně systematicky vysvětlit, jak a proč by měli pečovat o srst svých psů . V ordinaci na to není čas ani prostor,což měmrzelo.
I proto jsme odstartovali jsme projekt „Psí srst“, díky kterému lidé mohou dostat informace jak pečovat o různé typy srsti či o různá plemena psů. Vše zatím formou různých seminářů a školení. Zahájili jsme i spolupráci s útulky, které mají často mix plemen a budoucí majitelé netuší, jak voříšky upravovat. A tímto se zase dostáváme na začátek našeho článku, proč jsem vlastně byla pozvána na Vyšehradského Voříška...
photojs@seznam.cz

Období

Statistiky

  • 41 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Psí salon Adyla Tre foto Jan Šimeček
Komentáře Přidat